Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Muzealne wtorki: Pracownia w Monachium - Józef Brandt

Muzealne wtorki: Pracownia w Monachium - Józef Brandt
📅 Data: wtorek, 30 stycznia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Cykl zajęć powstał z myślą o seniorach i wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zapraszamy na wykłady i zachęcamy do skorzystania z kart pracy, pomocnych w interpretacji oglądanych dzieł sztuki.

Muzeum Narodowe
wstęp wolny / Kino MUZ / 50 min / karta pracy dostępna w punkcie informacji od godz. 12.00

STYCZEŃ 2018

Skandaliczne obrazy
Bożena Pysiewicz – historyk sztuki, wykładowca i edukator, zastępca kierownika Działu Edukacji MNW. Zajmuje się popularyzacją sztuki, współpracuje m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Collegium Civitas, uniwersytetami trzeciego wieku, licznymi fundacjami i stowarzyszeniami.

2 stycznia
Skandale w sztuce dawnej
Już w XVI wieku dzieła sztuki nazywano wulgarnymi, bluźnierczymi i pozbawionymi smaku. Często wbrew intencji twórców. Dlaczego malarze stawali przed sądem inkwizycji? Jaki los czekał odrzucone dzieła? Omówimy dzieła Albrechta Dϋrera, Michała Anioła, Paola Veronese, Caravaggia oraz Francisca Goyi, które wywołały pierwsze artystyczne skandale.

9 stycznia
Skandale w sztuce XIX wieku
Drastyczne tematy, perwersyjne przedstawienia tematów historycznych i mitologicznych, forma, nienaturalna kolorystyka czy niekonwencjonalna kompozycja i faktura często szokowały odbiorców. Po fali krytyki obrazu Śmierć Sardanapala Eugeune’a Delacroix z 1827 roku Victor Hugo napisał „czyż gwizdy głupców nie są fanfarami chwały?”, ale za swoje artystyczne eksperymenty twórcy płacili często wysoką cenę. Tracili względy publiczności i krytyków, a co za tym idzie – źródło zarobku, gdy nie dostawali nowych zamówień i nie sprzedawali swoich prac. Omówimy uznane za skandaliczne dzieła Claude’a Moneta, Gustave’a Courbeta, Auguste’a Rodina oraz Józefa Chełmońskiego i Władysława Podkowińskiego.

---

Pracownia w Monachium
Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizuje się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, specjalistka w zakresie organizacji wystaw i pozyskiwania funduszy unijnych, edukatorka w MNW.

16 stycznia
Maks Gierymski
„Gierymski jest dla Warszawy czymś w rodzaju bieguna północnego, o którym się wie, że istnieje i o którym się dużo książek czyta, ale którego na własne oczy nigdy się nie widziało. […] Maks Gierymski najlepsze swe obrazy sprzedał obcym, zrobiło to zaś dla tej prostej przyczyny, że swoi kupować ich nie chcieli" – te słowa Wiktora Gomulickiego potwierdzają zasadę, że nikt nie jest prorokiem we własnym kraju. Starszy z braci Gierymskich, niedoceniony nad Wisłą, odniósł wielki sukces w Monachium.

23 stycznia
Władysław Czachórski
Twórczość Władysława Czachórskiego kojarzy się z pięknymi, wykwintnie ubranymi damami w otoczeniu kwiatów, arrasów i klejnotów. W młodości artysta podejmował jednak poważniejsze wątki: alegoryczne i literackie. Czy wybierając malarstwo salonowe, rozmienił swój talent na drobne?

30 stycznia
Józef Brandt
„Zbroja husarska ze skrzydłami, flet, rząd na konia, dwie tarcze wschodnie, dwa półpancerze z hełmami, cztery jatagany, dwie krócice, nad husarzem Matka Boska Częstochowska, 14 szabel, para pistoletów, dwie włócznie, futro rysie... ". Te i inne przedmioty miał okazję podziwiać Józef Ignacy Kraszewski, kiedy w 1876 roku odwiedził pracownię Józefa Brandta w Monachium. Wszystkie te muzealia odnajdziemy w historycznych scenach tego znakomitego malarza.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧