Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład „My wychowujemy was, ale i wy nas wychowujecie", czyli o pedagogicznej innowacyjności Janusza Korczaka

Wykład „My wychowujemy was, ale i wy nas wychowujecie", czyli o pedagogicznej innowacyjności Janusza Korczaka
📅 Data: środa, 13 grudnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Plac Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wykład Agnieszki Witkowskiej-Krych z cyklu „Szklane domy“

Zawarty w tytule wykładu cytat pochodzi z wojennych zapisków, które Korczak skreślił w ostatnich miesiącach życia spędzonych wraz ze swoimi wychowankami i współpracownikami w warszawskim getcie. Zdanie o wzajemnym „się wychowywaniu” to fragment dłuższego tekstu przygotowanego do cotygodniowej gazetki, która tradycyjnie, od początku istnienia instytucji o nazwie „Dom Sierot”, odczytywana była w obecności wszystkich dzieci i pracowników. Zwyczaj ten zachowany został także w trudnych okupacyjnych latach, a teksty wówczas powstałe można zatem w jakimś sensie traktować jako edukacyjne, a nawet życiowe credo Korczaka. Podczas wykładu mowa będzie o wyjątkowości Korczakowskiego podejścia do wychowania, o łączeniu teorii z praktyką dnia codziennego oraz o konkretnych rozwiązanych organizacyjnych, które pozwalały prowadzonym przez niego instytucjom i projektom twórczo się rozwijać.

Dyskusję po wykładzie poprowadzi prof. Andrzej Mencwel.

Agnieszka Witkowska-Krych — antropolożka kultury, hebraistka, socjolożka, absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Collegium Civitas, obecnie doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, kustoszka w Korczakianum (pracowni naukowej Muzeum Warszawy), badaczka życia i spuścizny Janusza Korczaka oraz historii Żydów warszawskich.

prof. Andrzej Mencwel — krytyk, eseista, historyk literatury i kultury polskiej. Opublikował m.in. Przedwiośnie czy potop (1996), Etos lewicy (1990, 2009), Wyobraźnia antropologiczna (2006), Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX (2014).

Szklane domy to cykl wykładów wprowadzających w tematykę wystawy planowanej w lutym 2018 roku, realizowanej przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki i Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧