Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Ja, czyli kto? Poeta i jego wiersz

Ja, czyli kto? Poeta i jego wiersz
📅 Data: wtorek, 27 marca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy do udziału w nowym cyklu literackim „Ja, czyli kto? Poeta i jego wiersz”. Uczestnicy comiesięcznych spotkań słychać będą poezji i rozmawiać o wierszach z ich autorami, znawcami literatury, aktorami i miłośnikami poezji

Jak podkreśla Jarosław Mikołajewski, kurator programu literackiego Łazienek Królewskich, idea comiesięcznych spotkań pod hasłem „Ja, czyli kto? Poeta i jego wiersz”, zrodziła się z przekonania, że w obecnych czasach wyjątkowo potrzebujemy poezji, jej mądrości i piękna, autentycznej opowieści o losie i słowie.

Bohaterami nowego cyklu literackiego będą poeta i jego poezja. Uczestnicy spotkań usłyszą utwory m.in. Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Zuzanny Ginczanki, Bolesława Leśmiana, Adama Mickiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Zbigniewa Herberta.

Wiersze przedstawią czytelnicy, szczególnie predestynowani do tego, by czytać poezję. Sami są bowiem poetami, znawcami, badaczami albo też aktorami, którzy czyjąś poezję przeżyli i zrobili z niej swój znak rozpoznawczy. W rolę interpretatorów wcielą się m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Maria Dębska, Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Piotr Adamczyk, Wojciech Wysocki i Grzegorz Turnau.

Miejsce: Muzeum Łazienki Królewskie, Teatr Królewski
Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny, liczba miejsc w Teatrze Królewskim jest jednak ograniczona.

PROGRAM:

👉28 września, godz. 18.00 - "Życiowy debiut". Najazd młodzieży na Teatr Królewski
Swoje wiersze przedstawi młodzież w wieku przedmaturalnym. Odczytane zostaną również utwory Ewy Adamskiej, poetki z Radomia, która w 2005 r., mając piętnaście lat, zginęła w wypadku w Warnie.

👉24 października, godz. 18.00 - "Oddam wiersze w dobre ręce". Spotkanie z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (ur. 1962) - poeta nie tylko znakomity, lecz również jeden z najbardziej cenionych. Laureat m.in. nagród literackich Gdynia, Nike, Silesius. Jego poezja to wciąż ta sama pieśń bezdomnego, osieroconego, okaleczonego. Pisana autentycznym, rozpoznawalnym językiem.

👉28 listopada, godz. 18.00 - "Oprócz samej siebie nie znam innej dali". Poezja, życie i śmierć Zuzanny Ginczanki
Podczas spotkania wiersze Zuzanny Ginczanki przeczyta Maria Dębska.
Zuzanna Ginczanka (1917-1944) urodziła się w Kijowie, mieszkała w Równem, w Warszawie i we Lwowie, ukrywała się w Krakowie. Za żydowskie pochodzenie zamordowana została w 1944 r. w Płaszowie. Uwielbiana przez Tuwima i Gombrowicza, po wojnie przez wiele lat, do niedawna, pozostawała prawie nieznana.

👉19 grudnia, godz. 18.00 - "Od miłości zamieram". Nieśmiertelny Bolesław Leśmian
Rozmowa o twórczości Bolesława Leśmiana z Magdą Umer. Wiersze poety przeczyta Jerzy Radziwiłowicz.
O Bolesławie Leśmianie Julian Tuwim pisał: Gdziekolwiek otworzyć jakąkolwiek z Jego książek i wczytać się w wiersz, w pierwszą strofę, w pierwsze zdanie - dreszcz nas przejmie: "jak to? I TO chodzi po świecie? TO żyje wśród ludzi? TO poddane jest tym samym prawom fizycznym, moralnym i społecznym, co my wszyscy? Absurd! Przecież TO nie może tutaj tak jak my, wszyscy inni...".

👉30 stycznia 2018, godz. 18.00 - "Zdarto żagle, ster prysnął, ryk wód, szum zawiei". Bralczyk czyta Mickiewicza
Prof. Jerzy Bralczyk, wielki erudyta i wielbiciel poezji, opowie o fascynacji Adamem Mickiewiczem, przeczyta też jego wiersze.

👉27 lutego, godz. 18.00 - "Sokrates tańczący". Matywiecki w kręgu Skamandrytów
Wybitny poeta Piotr Matywiecki przeczyta wiersze własne i wiersze twórców Skamandra (Lechoń, Słonimski, Tuwim, Wierzyński).

👉27 marca, godz. 18.00 - "Prośba o wyspy szczęśliwe". Adamczyk czyta Gałczyńskiego
Czytanie wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przez Piotra Adamczyka poprzedzi rozmowa z Kirą Gałczyńską, pisarką, córką poety i edytorką jego dzieł.

👉24 kwietnia, godz. 18.00 - "Życiorys". Wysocki mówi Herberta
Wojciech Wysocki zaprezentuje wiersze Zbigniewa Herberta we własnym wyborze i układzie. Przed monodramem rozmowa z Katarzyną Dzieduszycką-Herbert, żoną poety.

👉29 maja, godz. 18.00 "Wnet i tak zginiemy w zupie". Miodek dla dzieci, które żyją w nas
Prof. Jan Miodek, znakomity językoznawca, smakosz słów, przeczyta i skomentuje wiersze Jana Brzechwy, Joanny Kulmowej i Juliana Tuwima. Spotkanie odbędzie się przed Międzynarodowym Dniem Dziecka.

👉19 czerwca, godz. 18.00 - "Ludzie dla początkujących”. Spotkanie Lipskiej z Turnauem
Ewa Lipska i Grzegorz Turnau opowiedzą o ukochanych poetach. Będzie też wspólne czytanie i śpiew.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę