Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Mirabelka wraca na Muranów - warsztat "Drzewa mówią"

Mirabelka wraca na Muranów - warsztat "Drzewa mówią"
📅 Data: sobota, 21 października 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Stacja Muranów, ul. Andersa 13 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Ludzie przyjeżdżają i odjeżdżają, pojawiają się i odchodzą, zmienia się przestrzeń, budynki, układ ulic. W tym samym czasie przyroda rządzi się swoimi prawami. Drzewa stoją, rosną, trwają, dając świadectwo wydarzeń - strasznych, pięknych, zwyczajnych. Jakie historie opowiadają drzewa, które zapuściły swoje korzenie w Dzielnicy Północnej jeszcze przed wojną? Czy pamiętają getto, popielatą szarość bez zieleni, a potem znów pierwsze liście i pierwsze śmiechy dzieci?
Zapraszamy na warsztat "Drzewa mówią", prowadzony przez Patrycję Dołowy. Warsztat inauguruje projekt "Mirabelka wraca na Muranów".
Na warsztatach artystka wspólnie z uczestnikami poszuka indywidualnych pamięci związanych z Muranowem, tych własnych i przemyconych z poprzednich pokoleń w rodzinnych lub sąsiedzkich opowieściach snutych w cieniu drzew. Można przynieść ze sobą opowieści, zdjęcia, pamiątki. Spotykamy się w Stacji Muranów, potem pójdziemy wspólnie na mały spacer po bliskiej okolicy. Po warsztacie, o godz. 17, zapraszamy ponownie do Stacji Muranów na spotkanie - dyskusję o historii muranowskiej mirabelki z Mariuszem Szczygłem i Cezarym Harasimowiczem.

Patrycja Dołowy – to działaczka społeczna, popularyzatorka wiedzy, artystka multimedialna, z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i za granicą. Od lat pracuje z pamięcią, posługując się historiami mówionymi i performansem. Autorka performansów w przestrzeni miejskiej „Widoczki”, sztuk teatralnych, m.in. „Kryjówka/Hideout”, mówiącej o doświadczeniu ukrywania się Żydów podczas II wojny światowej (reż. Paweł Passini, neTTheatre) i „Dziady. Twierdza Brześć” (reż. Paweł Passini, Akademicki Teatr Dramatyczny w Brześciu), wykorzystującej opowieści ludzi z Polesia Białoruskiego, a także współautorka (razem z Marią Porzyc) warsztatów "Muranów_polifonie" dla Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (2015/2016 r.) Prezeska Fundacji PRZESTRZENIE, współpracuje stale m. in. z Centrum Kultury Jidysz.

Projekt "Mirabelka wraca na Muranów" to międzypokoleniowe działanie przygotowujące do zasadzenia krzewu mirabelki – świadka historii, który rósł na Muranowie przed wojną, przetrwał getto i dotrwał do czasów powojennych, ale został ścięty w związku z inwestycją realizowaną w podwórku przy ulicy Wałowej. Szczepkę mirabelki udało się uzyskać dzięki jednemu z byłych mieszkańców Muranowa, który kilka lat temu wyhodował przed swoim domem młodą mirabelkę z pestek starej. Historia mirabelki, opisana przez Hannę Krall w opowiadaniu „Obecność”, przypomniana na portalu Facebook przez mieszkańców Muranowa - Monikę Tutak-Goll i Cezarego Harasimowicza oraz rozpropagowana dzięki felietonowi dr Jacka Leociaka w „Gazecie Wyborczej Stołecznej” wiosną tego roku, wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców Muranowa.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
Sponsorem Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów jest Metro Warszawskie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę