Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wystawa fotograficzna „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”

Wystawa fotograficzna „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”
📅 Data: piątek, 13 października 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Bielany, Bielański Ośrodek Kultury (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Bielański Ośrodek Kultury zaprasza na otwarcie wystawy fotografii „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej” oraz promocję książki 13.10.2017 r. o godz.18.00.

Pomysłodawcą i autorem wystawy jest prawnuk Leona Barszczewskiego – Igor Strojecki, który od lat stara się przywrócić pamięć o zapomnianym przodku.

Igor Strojecki od 30 lat z zapałem przywraca pamięć o swoich niezwykłych przodkach, m.in. o aktorce Elżbiecie Barszczewskiej, psychologu i wynalazcy Julianie Ochorowiczu, a przede wszystkim o pradziadku Leonie Barszczewskim. Jest autorem licznych artykułów o słynnym fotografie Samarkandy, a także inicjatorem wystaw poświęconych wyżej wspomnianym przodkom, prezentowanych już blisko sto razy w muzeach i instytucjach kultury całej Polski. Igor Strojecki jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Leon Barszczewski (1849–1910) – najwybitniejszy polski fotograf, podróżnik i badacz końca XIX w. Odkrywca starożytnej lokacji miasta Samarkandy oraz założyciel Muzeum Historycznego tego miasta, na prawach odkrywcy twórca nowych nazw na tym terytorium. Leon Barszczewski swoje życie zawodowe związał ze służbą w armii carskiej. W latach 1876–1897 służył w Samarkandzie, skąd podejmował wyprawy o znaczeniu wywiadowczym oraz badawczym. Penetrował dorzecza Zerawszanu i Amu-darii, Góry Hissarskie, Zerawszańskie, Tien-szan, lodowce Pamiru. Jego fascynujące zdjęcia otrzymały złote medale na wystawach w Paryżu i Warszawie. Ostatnie lata życia spędził w Siedlcach, gdzie ufundował Szkołę Handlową Żeńską (obecnie II LO im. św. Królowej Jadwigi).
W uznaniu zasług jako miłośnika i wybitnego badacza lodowców prof. Włodzimierz Lipski nadał jego imię lodowcowi południowego zbocza Grzbietu Hissarskiego, a doceniając wkład w dziedzinie botaniki także roślinie (czosnek Barszczewskiego – Allium barsczewskii Lipsky).

Wstęp wolny!

Wystawa czynna do 5.11.2017 r.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Bielany lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę