Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Klub Opowiadaczy

Klub Opowiadaczy
📅 Data: wtorek, 26 września 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski
{Klub Opowiadaczy}

Jak opowiedzieć wystawę, czyli od obiektu wizualnego do performansu literackiego.

Cykl spotkań, warsztatów, „jam storytellerów”
Nowy cykl warsztatów i spotkań, adresowany do młodzieży i osób dorosłych (od 16 roku życia), zaplanowany na wtorki w godzinach 18:00–20:00, prowadzony równolegle i w nawiązaniu do programu performatywnego i wystaw performatywnych U–jazdowskiego. Spotkania i warsztaty prowadzić będą edukatorzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ale główną rolę będą grać w nich specjalnie zaproszeni artyści: edukatorzy, storytellerzy, przewodnicy po wystawach. A uczestnicy osobiście poprzez obserwacje i ćwiczenia będą poznawać, czym jest kreatywny storytelling.

Wstęp wolny na 4 spotkania
Ilość miejsc ograniczona
Obowiązują zapisy
info@u-jazdowski.pl
(+48 22) 628 12 71-73 wew. 135
Na maile i telefony odpowiadamy od wtorku do niedzieli od 12:00 do 19:00.

Kuratorka programu
Anna Kierkosz

-----

Program:

5/09, 18.00
gość specjalny
artysta-edukator, kompozytor – Leszek Karczewski

„Storytelling: muzyczne wspomaganie”

Spotkanie wstępne Klubu Opowiadaczy, podczas którego dowiemy się m.in., po co jest „Klub”, jakie znaczenie mają świadoma wyobraźnia i senna podświadomość w procesie kształtowania opowieści oraz aktywnie doświadczymy wpływu muzyki na naszą wyobraźnię i różne etapy tworzenia narracji. Poznamy, jaką rolę odgrywa element muzyczny w kształtowaniu opowieści oraz poznamy związki pomiędzy opowieścią, kształtowaną za pomocą słowa a narracją muzyczną, czyli tzw. programem utworu muzycznego. Dowiemy się też, co dalej…


12/09, 18:00
gość specjalny, prowadzenie
artystka-storytellerka – Beata Frankowska
Stowarzyszenie Studnia O.

„Koniec historii i co było dalej. Sztuka suspensu w objęciach śmierci i zapomnienia”

Co oznacza zwrot „tamam shud”? To tytuł wystawy, ale jednocześnie symboliczne i wieloznaczne określenie, tłumaczone dosłownie „to koniec”. Zaczerpnięty pierwotnie z rubajatów – zbioru poetyckich czterowierszy perskiego astronoma, matematyka i filozofa Omara Chajjama. Jako zwrot wieloznaczny występował w różnych miejscach literatury i kultury, m.in. znalazł się w jednym z opowiadań Salmana Rushdiego „Harun i morze opowieści”. Tamam Shud jest tu bohaterem: Panem Końcem Wszystkich Opowieści, którego boją się wszyscy opowiadacze. Spotkanie będzie osnute wokół tego momentu, jakim jest koniec: szczególnie w opowieści oraz jego relacjach do drugiego ważnego momentu każdej opowieści i wszystkiego, z czym się stykamy na świecie: początku.


19/09, 18:00
gość specjalny
artystka-storytellerka – Agnieszka Aysen Kaim
Stowarzyszenie Studnia O.

„Od orientalnego wersu do opowieści, czyli artysta na tropie wątku własnej śmierci”

Ile wersji historii można uzyskać ze szczątków informacji? Wybrane obiekty z wystawy, wykaligrafowany perski werset rubajatu Omara Chajjama, kształt liter arabskiego alfabetu oraz krótka opowieść staną się przyczynkiem i inspiracją do pracy uczestników nad improwizowanymi wersjami własnych historii. Prowadząca wspomoże ich obrazami o poszukiwaniach w sztuce oraz relacji sztuki i śmierci z tradycji Orientu.


26/09, 18:00
goście specjalni
kompozytorzy – Leszek Karczewski, Tadeusz Wielecki

Jam Session Storytellerów

Chcecie posłuchać opowieści o sztuce, śmierci i poszukiwaniach? Poznać wciągające początki i fascynujące zakończenia? Tropić wymykające się wątki akcji, poukrywane w różnych obiektach wystawy, wyłonione przez opowiadaczy na zasadzie detektywistycznego dochodzenia? Zasłuchać się w narrację słów przeplecioną narracją muzyczną? Kilkanaście krótkich opowieści świeżo upieczonych opowiadaczy z Klubu Opowiadaczy U–jazdowskiego pozwoli Wam usłyszeć, a przede wszystkim zobaczyć sztukę współczesną na wiele sposobów.

-----

Goście specjalni:

Agnieszka Aysen Kaim – orientalistka, Polka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego, adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN. Wraz ze Stowarzyszeniem „Grupa Studnia O. działa jako opowiadacz i animator kultury tureckiej w Polsce, realizując projekty kulturalne w kraju i za granicą. Autorka licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych, a także autorskiej opowieści dla dzieci i młodzieży „Bahar znaczy Wiosna”, Poławiacze Pereł, 2014, nominowana do nagrody literackiej w konkursie Książka Roku 2016 PS IBBY (III miejsce). Współpracowała z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przy projekcie performatywnym Jeana- Pascala Flavien "Los Angeles models"

Beata Frankowska – filolożka z wykształcenia, z zawodu animatorka kultury, edukatorka i opowiadaczka. Należy do Stowarzyszenia Opowiadaczy „Grupa Studnia O.”, w ramach którego tworzy projekty artystyczne i edukacyjne, związane ze sztuką opowiadania. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury, w tym z muzeami. Współautorka publikacji Małe muzea, duże historie, będącej efektem projektu adresowanego m.in. do przewodników muzealnych. Od wielu lat prowadzi warsztaty opowiadania dla dzieci i dla dorosłych, uwzględniające specyfikę zawodową i potrzeby uczestników.

Leszek Karczewski – teoretyk literatury i teatrolog, muzealnik i edukator kulturowy, kompozytor i jogin. Adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, autor prac poświęconych teorii podmiotowości, teorii interpretacji i edukacji muzealnej, inspirowanych filozofią amerykańskiego pragmatyzmu. Kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, pomysłodawca i realizator „Kulturanka”, nagrodzonego przez MKiDN Sybillą 2012, kurator licznych szkoleń i akcji społeczno-artystycznych, m.in. „Galerii Dżinsów”, „WIKIzeum” i „ms3 Re:akcja”, współautor podręcznika twórczości „Książka do zobaczenia”, członek Rady Programowej NIMOZ. Kompozytor, oprawia muzyką i dźwiękiem filmy i gry komputerowe jako DamnDog.pl. Jogin, wieloletni nauczyciel w tradycji jogi B.K.S. Iyengara. Wyróżniony m.in. honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Tadeusz Wielecki – kompozytor, kontrabasista i animator życia muzycznego. Wieloletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Studiował grę na kontrabasie u Alfreda Wieczorka i Andrzeja Mysińskiego oraz kompozycję u Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1986 otrzymał stypendium Witolda Lutosławskiego. W latach 1986-87 kontynuował studia kompozytorskie u Isanga Yuna w Berlinie Zachodnim i Klausa Hubera we Fryburgu Bryzgowijskim. Jako kontrabasista występuje we współczesnym repertuarze solowym. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i Stanach Zjednoczonych. W 1999 na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu jego „Koncert a rebours na skrzypce i orkiestrę” (1998) znalazł się w grupie utworów rekomendowanych. Dzieła Tadeusza Wieleckiego regularnie prezentowane są na renomowanych festiwalach i w znakomitych salach koncertowych. Prawykonanie światowe jego „Koncertu fortepianowego”, skomponowanego na zamówienie Hiroshima Symphony Association, odbyło się w 2009 roku i było transmitowane przez publiczną japońską telewizję i radio.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
👋 Przybij piątkę 👋