Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Ząbkowska literacka i nie tylko / weekend vol. 2

Ząbkowska literacka i nie tylko / weekend vol. 2
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 15 lipca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 16 lipca 2017

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Ząbkowska (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Weekend bogaty w wydarzenia literackie. Poza antykwariatami można się wybrać na literacki spacer z Dorotą Ryst, wziąć udział w slamie poetyckim, akcji performatywnej Rity Baum, posłuchać koncertów. W sobotę - Jorgos Skolias & Oleś Brothers", w niedzielę - ŚWIETLICKI & GRALAK. Ponadto warsztaty dla dzieci i starszych - naukowe i kulinarne. ZAPRASZAMY!

-----

Sobota / 15 lipca

10.00 - 18.00
Muzeum Drukarstwa / wystawa i druk okolicznościowy
Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25
Zwiedzający zobaczą aktualną ekspozycję i wydrukują złożony z zabytkowych czcionek druk okolicznościowy.

12.00 - 20.00
OTWARTY ANTYKWARIAT
ulica
Uliczny antykwariat, w którym spacerowicze mogą kupić wartościowe książki i płyty winylowe, a także otrzymać poradę i dobór odpowiedniej lektury czy płyty.

12.00 - 18.00
OTWARTA STREFA TWÓRCÓW. Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego
ulica
Stoiska w przestrzeni ulicy Ząbkowskiej stworzone przez artystów i rzemieślników. Rzadka okazja do zakupienia unikalnych artystycznych przedmiotów. Za każdym razem inne, ciekawe propozycje oferowane przez twórców rzemiosła artystycznego i artystów. Stoiska z przedmiotami użytkowymi o wysokim walorze artystycznym, biżuteria, tekstylia, moda. Prace młodych artystów: malarstwo, grafika tradycyjna (linoryt, litografia, akwaforta, akwatinta i inne), ceramika.

12.00 - 14.00
AKS ZŁY - otwarty trening
Ogród Ząbkowska, ul. Ząbkowska 9a

14.00 - 15.00
Bartosz Jemioła / warsztaty zielarskie
Ogród Ząbkowska, ul. Ząbkowska 9a

15.00 - 19.00
Zakładamy / wystawa/stół
stół przy parkingu
Książki jako pamiętniki codzienności. Czy zakładamy? Co zakładamy? Plenerowa wystawa zakładek znalezionych w książkach i listów do następnych czytelników. Dzielenie się dobrą literaturą (Bunt Czytaczy).

15.00 - 16.00
Spacer literacki: "Praskie opowieści mrożące krew w żyłach” [Dorota Ryst]
ulica i okolice, zbiórka przy Aniołkach
Spacer po Pradze, okolicach Ząbkowskiej, poprowadzi związana z dzielnicą poetka, zajmująca się od wielu lat tropami literackimi w Warszawie, Dorota Ryst.

16.30 - 18.00
Rita Czyta / akcja performatywna
ulica
Troje aktorów czyta wiersze. Wśród czytanych autorów są Ewa Sonnenberg, Konrad Góra i Grzegorz Wróblewski – autorzy kwartalnika „Rita Baum”, których książki ukazały się w bibliotece Rity. Aktorom towarzyszą trzy osoby grające na instrumentach: trąbce, akordeonie (ew. klarnecie) i bębnie.

18.00 - 20.00
Otwarty Slam Poetycki
Ogród Ząbkowska, ul. Ząbkowska 9a
Turniej pokaże najciekawszych scenicznie, zarówno w formie prezentacji, jak i w gatunku tekstu, bywalców nie tylko warszawskich slamów. Potyczka zostanie rozegrana w systemie pucharowym, w każdej z trzech rund odpowiednio 2,5 min, 3 min i 3,5 minuty na prezentację przed publicznością, która zdecyduje o dalszym ewentualnym awansie. W rozgrywkach wezmą udział slamerzy i poeci warszawskiej i nie tylko sceny poetyckiej. Nagroda - 500 zł. W głosowaniu weźmie udział kilkadziesiąt osób zgromadzonych przed sceną - gości oraz przypadkowych uczestników.

19.30 - 21.00
Wieczór muzyczny na żywo
Skamiejka, ul. Ząbkowska 37

20.00 - 21.30
Duety: Jorgos Skolias & Oleś Brothers “ SEFARDIX”
Ogród Ząbkowska, ul. Ząbkowska 9a ”
Koncert kameralny. Jorgos Skolias – polski wokalista greckiego pochodzenia, obdarzony charyzmatyczną barwą głosu. W swojej sztuce poszukuje indywidualnej formuły na jego zastosowanie w muzyce. Traktuje głos jak instrument i jest mistrzem improwizacji. Inspiracją jest dla niego blues, jazz, rock oraz muzyka etniczna od Grecji poprzez Afry- kę do Indii. Samodzielnie opanował technikę śpiewania harmonicznego, nazywanego również gardłowym. Za- wodową działalność rozpoczął w 1982 r. od pracy w jazz rockowej formacji „KRZAK”.
Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Oleś perkusista – od ponad piętnastu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki ma- gazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Mur- raya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Theo Jorgensmanna, Rudiego Mahalla, Williama Par- kera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień. Kontynuują dotychczasowe poszukiwania twórcze, aby poszerzyć język jazzu o sonorystykę i koncepcje muzyki współczesnej.

-----

Niedziela / 16 lipca

10.00 - 18.00
Muzeum Drukarstwa / wystawa i druk okolicznościowy
Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25
Zwiedzający zobaczą aktualną ekspozycję, wydrukują złożony z zabytkowych czcionek druk okolicznościowy.

12.00 - 20.00
OTWARTY ANTYKWARIAT
ulica

12.00 - 13.00
Yoga Śmiechu
Ogród Ząbkowska, ul. Ząbkowska 9a
Otwarte zajęcia integrujące poprzez śmiech.

13.00 - 14.00
Małe mądrale - warsztaty edukacyjne dla dzieci 4 - 6 lat
Ogród Ząbkowska, ul. Ząbkowska 9a
Warsztaty naukowe prowadzone przez Karin Lesiak.

14.00 - 19.00
Zakładamy / wystawa
stół przy parkingu

14.30 - 15.30
Małe mądrale - warsztaty edukacyjne dla dzieci 7 - 11 lat
Ogród Ząbkowska, ul. Ząbkowska 9a
Warsztaty naukowe prowadzone przez Karin Lesiak.

14.00 - 15.30
Warsztaty lepienia pierogów
Skamiejka, ul. Ząbkowska 37

15.00 - 18.00
Upcykling Słów / warsztaty
Łysy Pingwin, ul. Ząbkowska 11
Projekt Anny Chudzik-Pawlik łączy sztuki wizualne z poezją. Dla piszących oraz dla tych, którzy nigdy poezji nie tworzyli. Słowa wyrwane z kontekstu, wycięte z tytułów, wywiadów, rubryk, sklejone na nowo pochopnie lub po długich przemyśleniach, pozwalają się czytać tak samo, choć w całkiem innym znaczeniu. Można je kleić bez przerwy. Można z odstępami ze znaczącą ciszą pomiędzy. A na deser wykleić kolażową ilustrację.
Inspiracją będą kolażowe wiersze noblistki Herty Muller. Potem sami uczestnicy spróbują swoich sił w tworzeniu poezji w takiej formie.

16.00 - 18.00
Guerilla knitting / warsztaty
stół przy parkingu
Włóczkowe ocieplacze przestrzenni, sztuka polegająca na pokrywaniu elementów przestrzeni zewnętrznej ręcznie wykonanymi dzianinami.

19.00 - 21.30
Skamiejkowy wieczór filmowy
Skamiejka, ul. Ząbkowska 37

21.00 - 21.45
Duety: ŚWIETLICKI & GRALAK / koncert
Ogród Ząbkowska, ul. Ząbkowska 9a
Koncert kameralny. ANTONI “"ZIUT”“ GRALAK - trębacz, kompozytor, producent muzyczny
Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Jako trębacz nadal szlif najważniejszej scieżce polskiego off jazzu lat 80. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, która zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Prowadzi dwa autorskie projekty Graal i YeShe
Jako ceniony muzyk sesyjny współpracuje z czołówka jazzowej sceny i wieloma gwiazdami. Związany ze scena drum’ bassowa. Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej.
Pomimo międzynarodowego sukcesu Tie Breaku zdecydował się na karierę solowa. Jego płyty, szczególnie Graal należy zaliczyć do najbardziej interesujących kreacji w stylu, który w dużym uproszczeniu można okreslić jako free jazz. Podobnie jak kiedyś, tak i teraz przeciera nowe szlaki. Projekt o nazwie YeShe jest próba przeniesienia drum'n'bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z kultura klubowa na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki.
W 1999 roku założył pracownię Jasnachmura (obecnie Fundacja Wspierania Kultury ), gdzie realizowane są projekty multimedialne, filmowe, kreowanie wizerunku w sieci, koncerty i festiwale.
MARCIN ŚWIETLICKI poeta, powieściopisarz, wokalista zespołów Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Debiutował tomem wierszy ”“Zimne kraje”“. wydanym w 1992 r. przez fundację ”“bruLionu”“. Do 2004 r. pracował jako korektor w ”“Tygodniku Powszechnym”“. Przez pewien czas w duecie z Grzegorzem Dyduchem prowadził program telewizyjny ”“Pegaz”“. Zagrał główną rolę w dramacie Wojciecha Smarzowskiego ”“Małżowina”“ (1998) oraz gościnnie pojawił się w filmie ”“Anioł w Krakowie”“ (2002). W prozie pod własnym nazwiskiem zadebiutował w 2006 r., wydając książkę ”“Dwanaście”“, która dała początek trylogii kryminalnej - następnie ukazały się ”“Trzynaście”“ (2007) i ”“Jedenaście”“ (2008). Laureat licznych nagród literackich, m.in. im. Georga Trakla, Fundacji im. Kościelskich, Grand Prix w konkursie czasopisma ”“bruLion”“, Paszportu ”“Polityki”“ (odmówił przyjęcia), Nagrody Literackiej GDYNIA (za ”“Jedenaście”“). Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Opublikował osiemnaście książek poetyckich, w tym ostatnio: ”“Muzyka środka”“ (2007), ”“Nieoczywiste”“ (2009), ”“Niskie pobudki”“ (2009), ”“Wiersze”“ (2011). Mieszka w Krakowie.
Laureat licznych nagród literackich, m.in. im. Georga Trakla, Fundacji im. Kościelskich, Grand Prix w konkursie czasopisma ”“bruLion”“, Paszportu ”“Polityki”“ (odmówił przyjęcia), Nagrody Literackiej GDYNIA (za ”“Jedenaście”“). Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: dla dzieci film impreza koncert spacer sport spotkanie warsztaty wystawa inne dla dzieci
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧