Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Od Caligariego do Hitlera. Narodziny zła | Pokaz filmu Błękitny Anioł

Od Caligariego do Hitlera. Narodziny zła | Pokaz filmu Błękitny Anioł
📅 Data: wtorek, 20 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


PROJEKCJE I WYKŁADY TOMASZA KOLANKIEWICZA: Od Caligariego do Hitlera. Narodziny zła

20 czerwca, godz. 19.00
Sala Prób

BŁĘKITNY ANIOŁ (1930)
reż. Josef von Sternberg
czas trwania: 1 godz 46 min

Jeden z największych hitów weimarskiego kina dźwiękowego. Początek oszałamiającej kariery Marleny Dietrich. Ekranizacja powieści Heinricha Manna przeniesiona w późne lata dwudzieste. Ponadczasowe piosenki w zaskakująco odważnym obyczajowo filmie o mechanizmach, jakie potrafi rozbudzić represjonowanie popędów oraz ślepe przywiązanie do autorytetów, życie w świecie nakazów i zakazów.

Stateczny profesor gimnazjalny Rath (Emil Jannings) tropiąc swoich niesfornych uczniów trafia przypadkiem do kabaretu na występ ponętnej Loli (wówczas mało znana piosenkarka kabaretowa Marlena Dietrich).

Zakochany po uszy postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie i związać się z aktorką. Przystępuje do trupy i stopniowo zostaje pozbawiony godności i dotychczasowego statusu społecznego. Zwieńczeniem tragedii bohatera jest powrót do rodzinnej miejscowości i konieczność wystąpienia przed dawnymi uczniami.

WSTĘP WOLNY !

O cyklu:
Przegląd niemieckiego kina przedwojennego, prezentujący filmy z Republiki Weimarskiej – kraju, w którym rodził się nazizm i który wyniósł do władzy Adolfa Hitlera, a równocześnie królowała w nim sztuka na najwyższym światowym poziomie.
W ramach przeglądu prezentujemy szeroki przekrój prądów artystycznych w niemieckiej kinematografii w latach 1919-1933: od filmowego ekspresjonizmu, przez arcydzieła wyrosłego z niego i rozwijającego się równolegle kammerspielu, filmy górskie z Leni Riefenstahl, do wielkiego hitu kina dźwiękowego z Emilem Janingsem i będącą u progu wielkiej kariery Marleną Dietrich oraz ostatniego zrealizowanego w Republice filmu Fritza Langa, wstrzymanego przez nowe hitlerowskie władze.
Część z prezentowanych filmów przeszła do historii kina jako najważniejsze dzieła, część z nich zyskała status arcydzieł, można jednak patrzeć na nie za Siegfriedem Kracauerem, autorem przełomowej książki Od Caligariego do Hitlera, jako na emanację zbiorowej świadomości Niemców, jako wizjer, przez który wejrzeć możemy w duszę społeczeństwa w okresie dramatycznych przemian, społeczeństwa, z którego już za kilka lat miała wykluć się bestia.

Prowadzenie:
Tomasz Kolankiewicz – programista filmowy, współpracujący z telewizją i festiwalami filmowymi. Stara się przybliżać widzom od klasyki po niszowe kino gatunkowe. Jest autorem kilkudziesięciu przeglądów filmowych, wśród nich przeglądów szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów Piera Paola Pasoliniego, Fritza Langa, Vittora de Siki, Davida Lyncha oraz retrospektyw mało znanych prądów filmowych. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni prowadzi sekcję poświęconą zapomnianemu kinu gatunkowemu z Polski.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę