Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Proces tworzenia getta warszawskiego

Proces tworzenia getta warszawskiego
📅 Data: wtorek, 20 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Żydowski Instytut Historyczny, Tłomackie 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


PROCES TWORZENIA GETTA WARSZAWSKIEGO W KONTEKŚCIE ORGANIZACJI INNYCH GETT NA TERENIE GENERALNEGO GUBERNATORSTWA

Utworzone w październiku 1940 roku getto warszawskie było największym gettem w Europie. Proces jest powstawania trwał rok. Zmieniały się koncepcje jego lokalizacji, władze niemieckie kilkukrotnie zawieszały prace organizacyjne. Tworzeniu żadnego innego getta nie towarzyszyły tak duże trudności. Dlaczego? Co mówi nam to o znaczeniu gett w niemieckiej polityce antyżydowskiej?

Referat będzie przedstawiał warszawską dzielnicę zamkniętej z perspektywy Niemców, jej organizatorów. Prelegentka prześledzi ewolucję znaczenia pojęcia getto w nomenklaturze nazistów począwszy od lat 30., i skonfrontuje z rzeczywistym gettami tworzonymi od października 1939 roku na terenach okupowanej Polski. Co słowo getto oznaczało w 1940 roku, kiedy Niemcy planowali lokalizację żydowskiej dzielnicy zamkniętej w Warszawie, a co w 1941 roku, kiedy otworzyli kolejny front wojenny? Aby uchwycić ewolucję niemieckiej polityki antyżydowskiej, proces tworzenia getta warszawskiego zostanie przedstawiony w kontekście organizacji gett w Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Łodzi, Łowiczu oraz Krakowie i Lublinie.

Seminarium odbędzie się 20 czerwca (wtorek) o godz. 11:00 w sali w Błękitnym Wieżowcu. Wstęp wolny.

Justyna Majewska - absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytetu Marii Skłodowskiej- Curie, słuchaczka studiów podyplomowych Exhibiting Contemporary History na Europäisches Kolleg, Uniwersytet Friedrich Schiller w Jenie. Obecnie pracownica działy opracowywania zbiorów w Żydowskim Instytucie Historycznym. Kuratorka galerii Zagłada w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Stypendystka European Holocaust Research Infrastructure, członkini zespołu redakcji roczniak Zagłada Żydów. Studia i materiały. W Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN przygotowuje rozprawę doktorska na temat zmian struktury społecznej w getcie warszawskim w latach 1940-1942.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę