Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Niezaistniałe wieżowce Warszawy okresu międzywojnia i PRL-u.

Niezaistniałe wieżowce Warszawy okresu międzywojnia i PRL-u.
📅 Data: sobota, 17 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Warszawa Dubajem przedwojennej Europy? Brzmi to nieprawdopodobnie. Okazuje się jednak, że niewiele brakowało, aby Warszawa stała się najwyższym miastem naszego kontynentu. W pierwszej dekadzie XX wieku najwyższy wieżowiec Europy stał w Warszawie.
Wzniesiony gmach Cedergrenu oceniany jest jako pierwszy w Europie monumentalny wysokościowiec wzorowany na amerykańskich drapaczach chmur pierwszej szkoły chicagowskiej.
Z kolei, zbudowany w latach 30, 66-metrowy Prudential był jednym z najbardziej okazałych i najwyższych budynków na Starym Kontynencie. Jeszcze bardziej spektakularnie nasze miasto obrastało drapaczami chmur na deskach projektantów.
Zaprojektowany przez Bohdana Pniewskiego budynek Polskiego Radia miał mieć 21 kondygnacji i ponad 70 m wysokości. Na szczycie miało znajdować się studio telewizyjne o powierzchni 400 m kw, na dole – wielkie radiowe studio koncertowe. Prace przygotowawcze rozpoczęte latem 1939 roku, przerwał wybuch II wojny światowej. Byłby to najwyższy budynek w Europie.
Podczas spaceru zobaczycie Państwo gdzie planowano i jak miały wyglądać wieżowce w przedwojennej i powojennej Warszawie. Socjalistyczne drapacze chmur? Brzmi to także niewiarygodnie.
Architektura Warszawy czasów PRL-u zazwyczaj kojarzy się z monumentalną zabudową w stylu socrealistycznym bądź z szarymi blokowiskami z wielkiej płyty. Strzelające w niebo wieżowce, symbole kapitalizmu, siedziby firm, banków i korporacji, to budynki sprzeczne z naszym wyobrażeniem o socjalistycznym mieście. Okazuję się jednak, że warszawskie projekty z tamtych lat zakładały powstanie licznych drapaczy chmur. Na spacerze przedstawię m.in.: pierwsze, powojenne koncepcje przebudowy centrum Warszawy, alternatywne projekty Ściany Wschodniej oraz futurystyczne wizje „Zachodniego Rejonu Centrum”. Odwiedzimy często zaskakujące lokalizacje planowanych wysokościowców. Zobaczycie Państwo projekty m. in. takich wieżowców jak: Społem, Unitra, Pewa, Polam, WCT Szczęśliwice, Mostostal, Polimex-CEKOP i wiele innych.

Spotkanie: ul. Wspólna 72 (róg ul. Chałubińskiego)
Przewodnik: Mariusz Prządak
Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany napiwek.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spacer
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧