Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Walka o dusze. Powojenne życie społeczne i religijne

Walka o dusze. Powojenne życie społeczne i religijne
📅 Data: czwartek, 08 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Od 1950 aż do 1989 roku Związek Religijny Wyznania Mojżeszowego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce były jedynymi organizacjami społeczności żydowskiej zatwierdzonymi i tolerowanymi przez administrację państwową PRL.

8 czerwca (czerwiec), godz. 18:00, wstęp wolny

Ich cele statutowe były odmienne, a koncesjonowani liderzy prowadzili przez lata swoistą walkę o dusze polskich Żydów. Dowiemy się, jak w omawianym okresie układały się relacje między TSKŻ i ZRWM oraz jaką rolę odgrywały obie organizacje w życiu polskich Żydów.

Wykład wygłosi prof. Grzegorz Berendt – historyk, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku, autor prac dotyczących Zagłady oraz powojennego życia Żydów Polsce, w tym monografii TSKŻ.

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968.

Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej doświadczenie pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec 1968 był doświadczeniem generacyjnym. Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧