Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Radiotelefon i fotomontaż. Kultura wizualna międzywojnia

Radiotelefon i fotomontaż. Kultura wizualna międzywojnia
📅 Data: środa, 07 czerwca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wykład dr hab. Iwony Kurz z cyklu "Szklane domy"

Dyskusję poprowadzi prof. Andrzej Mencwel

Jednym z haseł dwudziestolecia jest słynne „miasto, masa, maszyna” Tadeusza Peipera – wyraz afirmacji dla przemian technologicznych, diagnoza ich wpływu na sposób funkcjonowania i percepcję człowieka. A w efekcie skuteczne narzędzie przekształcenia ludzkiego świata.

Awangarda poszukiwała nowych obrazów i dźwięków, odkrywała je, ale też prowadziła bezustanny spór o to, jak za ich pomocą tworzyć nowy ład. Jednocześnie nowe media i technologie często pozostawały jedynie ciekawostką, a najbardziej nowoczesne sztuki – jak film – służyły za rezerwat anachronicznych przedstawień i wyobrażeń lub instrument propagandy. W wykładzie przedstawimy tę złożoną mapę audiowizualnych praktyk i mediów.

dr hab. Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego) – zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. Autorka książki "Twarze w tłumie" (2005, Nominacja do Nagrody Nike, Nagroda im. Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą), współautorka "Obyczajów polskich. Wiek XX w krótkich hasłach" (2008) i "Śladów Holokaustu w imaginarium kultury polskiej" (2017), redaktorka tomu Film i historia (2008), współredaktorka "Antropologii ciała" (2008) oraz "Antropologii kultury wizualnej" (2012). Redaguje pismo „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”

prof. Andrzej Mencwel — krytyk, eseista, historyk literatury i kultury polskiej. Opublikował m.in. Przedwiośnie czy potop (1996), Etos lewicy (1990, 2009), Wyobraźnia antropologiczna (2006), Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX (2014).
Szklane domy to cykl wykładów wprowadzających w tematykę wystawy planowanej w 2018 roku, realizowanej przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki i Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
link

sala multimedialna Zachęty (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę