Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jakby jej nigdy nie było - Kicińska/Dołowy/Laskowska/Teatr Figur

Jakby jej nigdy nie było - Kicińska/Dołowy/Laskowska/Teatr Figur
📅 Data: środa, 10 maja 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Stół Powszechny, ul. Jana Zamoyskiego 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Warszawa czyta od samego początku przypomina, że czytanie jest fajne, ale najfajniejsze jest wtedy, kiedy jest punktem wyjścia do wspólnych działań i dyskusji. Tegoroczna akcja zaczyna się od wspólnego czytania i rozmów, które - jak mamy nadzieję - zmienią się w działania.

Początek wieczoru to czytanie performatywne fragmentów "Pani Stefy" Magdaleny Kicińskiej w wykonaniu aktorów Teatr Figur Kraków. Grupa zajmuje się różnymi formami teatru cieni. Jakie to ma znaczenie dla tegorocznej lektury i Stefanii Wilczyńskiej, głownej bohaterki reportażu Kicińskiej - zobaczymy w środę o godzinie 18.45.

Po czytaniu przyjdzie czas na rozmowę. Wprowadzą do niej trzy wystąpienia: Magdalena Kicińska: autorka, Patrycji Dołowy (Apel - My, matki niosące holokaustowe dziedzictwo) i Ludmiły Laskowskiej (kolektyw Warszawa Czyta), skupiające się na ważnych dla nas wątkach pojawiających się w "Pani Stefie", pracy Wilczyńskiej, jej zaangażowaniu, ale także rozczarowaniu czy niezrealizowanych utopiach.

Dla osób, które poza czytaniem i dyskusją chciałyby się zająć również działaniem, przygotowaliśmy warsztaty - poprowadzą je aktorzy Teatru Figur (start: godzina 17.00, Stół Powszechny)
Na warsztaty obowiązują zapisy: link

Opowieść o pani Stefie, to opowieść o życiu w cieniu – doktora, dzieci, obowiązków. Jak pisze Kicińska, nawet w kwestii pochodzenia Stefanii Wilczyńskiej więcej jest znaków zapytania niż odpowiedzi. Wychowankowie mówią, że pojawiała się bezszelestnie i znikała nagle. Jej świata też już nie ma. Chcielibyśmy opowiedzieć o tym świecie cieni nie tylko słowem, ale też obrazem. Niech raz bezszelestny cień pani Stefy zagra pierwsze skrzypce.
Zapraszamy Państwa na warsztaty teatru cieni, w trakcie których przygotujemy proste lalki i makiety. Spróbujemy odtworzyć świat domu dziecka, obraz przedwojennej Warszawy. Teatr cieni to sztuka metafory, dlatego będziemy budować collage cieniowe, montować obrazy i miksować sceny. Po warsztatach zapraszamy na wspólne czytanie fragmentów książki „Pani Stefa”, ilustrowane obrazami cieniowymi. Warsztaty i czytanie poprowadzą aktorzy Teatru Figur – Agnieszka Polańska i Mateusz Wróbel.

Godziny:
17.00-18.30 – Warsztaty teatru cieni
18.45-19.30 – Teatr Figur – czytanie performatywne Pani Stefy
19.45-20.30 – Pani Stefa – punkt wyjścia do dyskusji (mikrowykłady Magdaleny Kicińskiej, Patrycji Dołowy i Ludmiły Laskowskiej).

---
Tytuł wydarzenia jest cytatem z wypowiedzi Szlojme Nadela, wychowanka Domu Sierot, który - w rozmowie z Magdaleną Kicińską wspominał Stefanię Wilczyńską: "Żyła tak, że mało o niej wiedzieliśmy, taka… (...) taka… niebyła. Nic po niej nie zostało, jakby jej nigdy nie było".

---
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Akcja Warszawa Czyta jest możliwa dzięki zbiórce link - bardzo dziękujemy za każdą, nawet niewielką wpłatę.

----
Magdalena Kicińska – reporterka, współpracowniczka „Gazety Wyborczej”, publikuje m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, Mediatorów 2016. Autorka książki Pani Stefa (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką - Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, nominowano ją także do Nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Jej teksty ukazały się także w zbiorach reportaży, m.in. Walka jest kobietą (Dom Wydawniczy PWN - Grupa Wydawnicza PWN, Warszawa 2014), Mur. 12 kawałków o Berlinie (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015), Obrażenia. Pobici z Polską (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2016). Urodziła się w Lublinie, mieszka w Warszawie.

Patrycja Dołowy – artystka multimedialna, pisarka, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki, doktor nauk przyrodniczych. Od lat zajmuje się problematyką trudnej pamięci, podejmuje działania w przestrzeni miejskiej i w przestrzeniach lokalnych. Działa na pograniczu dyscyplin artystycznych. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach, przeprowadziła dziesiątki wywiadów ze świadkami historii, wysłuchała setki opowieści. Współautorka książki „Miasto oczami kobiet” (2012, z Justyną Biernacką, z którą stworzyły formułę pracy z użytkowniczkami miast), rozdziałów w publikacjach zbiorowych, sztuk teatralnych (w tym m. in. nagradzanych: „Hideout/Kryjówka”, "Dziady. Twierdza Brześć", "Matki" w reżyserii Pawła Passiniego).

Ludmiła Laskowska – członkini kolektywu Warszawa Czyta, polonistka, korektorka, instruktorka arteterapii, animatorka kultury, czytelniczka-aktywistka – prowadzi spotkania poświęcone książkom i czytaniu dla osób w każdym wieku – od warsztatów dla dzieci w wieku przedprzedszkolnym lub wczesnopodstawówkowym po dorosłe spotkania autorskie.

Teatr Figur Kraków - jedyny w Polsce profesjonalny teatr cieni, powstał w 2007 roku, działa na polu artystycznym, edukacyjnym i społecznym.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę