Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Projekcja z cyklu "Władza, płeć i pożądanie"

Projekcja z cyklu "Władza, płeć i pożądanie"
📅 Data: wtorek, 30 maja 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Świetlica Nowego Teatru, Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


WYKŁADY I PROJEKCJE AGNIESZKI GRAFF

reżyseria: Billy Wilder (1950)
występują: William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim
czas trwania: 1h"50

Młody scenarzysta szuka wytchnienia, stara aktorka łaknie publiczności. Ich relacja jest dziwaczna, niepokojąca i obopólnie korzystna… Do czasu. Oprócz martwego narratora jest w tym filmie martwy szympans (odbywa się jego pogrzeb), a Buster Keaton przez chwilę gra samego siebie. Bardzo, bardzo dziwny film. Taki, który potem długo się śni.

O cyklu:
Władza, płeć, pożądanie – wielkie tematy filmów hollywoodzkich z lat 30., 40. i 50. Królują w nich wyraziste postacie kobiece: vampy i pajęczyce, dziwki i kociaki, kochające i cierpiące matki. Są też twardzielki – ambitne, czasem mordercze. To one zwykle wygrywają „wojnę płci”. W wielu filmach pojawia się też zakazany przez cenzurę wątek homoseksualny. Zobaczymy filmy, które na różne sposoby zajmują się płcią – czasem na serio, czasem nie, często poprzez odwrócenie ról. Porozmawiamy o konwencjach gatunkowych, kontekstach, aluzjach i kodach kulturowych, cenzurze i grze z cenzurą. Porozmawiamy też o campie jako estetyce i szczególnej formie odbioru. Projekcję każdego filmu poprzedzi krótki wykład, po filmie odbędzie się dyskusja.

Chcesz poznać tytuły filmów pokazywanych podczas wykładów? Napisz: bow@nowyteatr.org lub zadzwoń: 22 379 33 33.

Prowadzenie:
Dr hab. Agnieszka Graff – kulturoznawczyni, adiunkt w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi zajęcia o literaturze i filmie amerykańskim, o historii kobiet i feminizmu, a także o kwestii rasowej w kinie i literaturze USA. Autorka pięciu książek: Świata bez kobiet (2001), Rykoszetem (2008), Magmy (2011), Matki feministki (2014), Memów i Graffów (2015, razem z Martą Frej) oraz licznych artykułów naukowych, polemik i recenzji. W serii z Różą Krytyki Politycznej ukazał się autobiograficzny wywiad rzeka pt. Graff. Jestem stąd (współautorem jest Michał Sutowski). Od lat działa w ruchu kobiecym: współorganizowała pierwsze manify, współtworzy Kongres Kobiet. Członkini zespołu Krytyki Politycznej, felietonistka „Wysokich Obcasów”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę