Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nowe medytacje filozoficzne: Życie, które mówi. Nowoczesna wspólnota i zwierzęta - spotkanie z dr Joanną Bednarek

Nowe medytacje filozoficzne: Życie, które mówi. Nowoczesna wspólnota i zwierzęta - spotkanie z dr Joanną Bednarek
📅 Data: czwartek, 27 kwietnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie z dr Joanną Bednarek, finalistką konkursu o Nagrodę im. Barbary Skargi. Podczas dyskusji, w której udział wezmą także dr hab. Aleksandra Derra i dr Andrzej W. Nowak, mowa będzie o eseju "Życie, które mówi. Nowoczesna wspólnota i zwierzęta".

Spotkanie odbywa się pod hasłem "Filozofia - polityka - wspólnota" w cyklu "Nowe medytacje filozoficzne", który poświęcony jest pracom uhonorowanym w konkursie o Nagrodę im. Barbary Skargi. Patronem medialnym cyklu jest magazyn "Filozofuj!".

Joanna Bednarek o swoim eseju:
Esej jest próbą naszkicowania pewnych elementów genealogii statusu zwierząt w dyskursie nowożytnej wspólnoty politycznej - wraz z ich paradoksami, niekonsekwencjami, ograniczeniami i szansami dla polityki prozwierzęcej. Skupiam się przede wszystkim na mowie i życiu, które uznaję za podstawowe kategorie wyznaczające przestrzeń myślenia o politycznym wymiarze relacji ludzi z nie-ludzkimi zwierzętami.

Jak się wydaje, przyczyną większości ograniczeń w ujmowaniu tej polityki (w tym problemów związanych z biopolitycznym podejściem do życia zwierzęcego i ludzkiego) jest myślenie o życiu jako niemym, będącym przeciwieństwem bądź zewnętrzem mowy. Można więc pozbyć się ich (choćby częściowo), jeśli uznamy życie - jak czyni to biosemiotyka - za przede wszystkim mówiące, wytwarzające znaki.

Joanna Bednarek - filozofka, tłumaczka, pisarka, członkini redakcji "Praktyki Teoretycznej" i współpracowniczka Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, publikowała m.in. w "Krytyce Politycznej", "Wakacie" i "Czasie Kultury". Finalistka III edycji Konkursu o Nagrodę im. Barbary Skargi. Autorka książek: Polityka poza formą. Ontologiczne uwarunkowania poststrukturalistycznej filozofii polityki (Poznań 2012) i Linie kobiecości. Jak różnica płciowa przekształciła literaturę i filozofię? (Warszawa 2016). Teksty literackie publikowała w "Czasie Kultury", "Wakacie" i "FA-arcie". Członkini Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej JULIUSZ.

Aleksandra Derra - filozofka, filolożka, tłumaczka. Pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; prowadzi badania w Centre for Gender and Women’s Studies na Trinity College Dublin w Irlandii (research visiting fellow). Współzałożycielka i kierowniczka podyplomowych studiów z zakresu gender na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się problemem płci w nauce i kulturze, fenomenem cielesności w filozofii współczesnej, współczesną feministyczną filozofią nauki oraz studiami nad nauką i technologią. Ostatnio wydała książkę Kobiety (w) nauce. Problem płci we współczesnej filozofii nauki i w praktyce badawczej (Warszawa 2013); redagowała bądź współredagowała prace: Studia nad nauką oraz technologią. Wybór tekstów (z Ewą Bińczyk, Toruń 2014) i Horyzonty konstruktywizmu. Inspiracje, perspektywy, przyszłość (z Ewą Bińczyk i Januszem Grygieńciem, Toruń 2015).

Andrzej W. Nowak - pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Interesuje się problematyką z zakresu ontologii społecznej, społecznych studiów nad nauką oraz socjologią wiedzy (szczególnie teorią aktora-sieci). Popularyzator na gruncie polskim teorii nowoczesnego systemu-świata Immanuela Wallersteina. Ważną częścią jego zainteresowań jest badanie kontrowersji naukowo-społecznych. Autor książek Wyobraźnia ontologiczna i Podmiot, system, nowoczesność (Poznań 2011) oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych, współautor wraz z K. Abriszewskim i M. Wróblewskim książki Czyje lęki? Czyja nauka? Struktury wiedzy wobec kontrowersji naukowo-społecznych (Poznań 2016), aktywny uczestnik życia naukowego i publicznego, okazjonalnie publicysta, obecny także w blogosferze.

Fot. Paweł Czarnecki

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧