Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage aplikacja
reklama
reklama

Inne wizje. Kino SF poza Hollywoodem

Inne wizje. Kino SF poza Hollywoodem

reklama
data Data: 27 kwietnia 2017, czwartek

godzina Godzina rozpoczęcia: 19:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Prowadzenie: Anna Warso, Paweł Frelik

Wielu widzom kino science fiction kojarzy się z hollywoodzkimi produkcjami, których spektakularności dorównuje jedynie ich przywiązanie do sprawdzonych komercyjnie formuł. I o ile kinetyczna rozrywka kosmicznych bitew i rozmiękczonych, szczęśliwych zakończeń też ma swoje miejsce we współczesnej kulturze, to inne kino science fiction jest możliwe. Tak jak literatura SF, może ono oszołomić czymś więcej niż wybuchami, sprowokować krytyczne spojrzenie na tu i teraz oraz zmienić sposób myślenia o rzeczywistości – bo truizmem wręcz jest, że science fiction nie mówi nam nic o przyszłości i wszystko o teraźniejszości.

Wybór filmów ma za zadanie przybliżyć widzom różnorodność współczesnej SF na dużym ekranie: tematyczną, konstrukcyjną, audiowizualną i filozoficzną. Wybrane filmy reprezentują różne kinematografie narodowe, style artystyczne i tematykę, ale łączy je spojrzenie na świat – przez pryzmat wyobrażonej przyszłości, ukośnie, przez filtr różnicy. Projekcję każdego filmu poprzedzi krótki wykład, po filmie odbędzie się dyskusja.

Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Chcesz poznać tytuły filmów pokazywanych podczas wykładów? Napisz: bow@nowyteatr.org lub zadzwoń 22 379 33 33.

27 kwietnia. g. 19.00
REŻYSERIA Martin Villeneuve (2012)
CZAS TRWANIA 1H30
Świetlica Nowego Teatru

Kanada nie jest znana z kina sf, ale wyjątki są niemal zawsze udane. Tak jak ten film oparty na komiksach Martina Villeneuve’a. Akcja osadzona jest w Montrealu w przyszłości. Ludzkość przygotowuje się do lądowania na Marsie. Co ciekawe, reżyser był pierwszym francuskojęzycznym Kanadyjczykiem zaproszonym do prezentacji w serii TED. Swoje wystąpienie rozpoczął od sekwencji otwierającej film – jej tytuł to "Jak zrobiłem niemożliwy film."

WSTĘP WOLNY

Dr Anna Warso – adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się literaturą amerykańską, kulturą popularną i science fiction, w tym roku prowadzi zajęcia o potworach, poezji i przekładzie.

Dr hab. Paweł Frelik – dyrektor Centrum Badań Gier Wideo UMCS. Zajmuje się science fiction, grami wideo, transmediami i literaturą eksperymentalną. Członek zespołów redakcyjnych amerykańskich i brytyjskich czasopism poświęconych kulturze SF.
Idziesz na to wydarzenie? Napisz swoją relację na się bywa...
 udostępnij tweetnij dodaj
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę


Zobacz też

reklama
sprawdź naszego bloga! ;-)