Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki!

newsletter waw4free fanpage aplikacja
reklama
reklama

8. przegląd filmowy Echa Katynia

8. przegląd filmowy Echa Katynia

reklama
data Data rozpoczęcia: 21 kwietnia 2017, piątek

godzina Godzina rozpoczęcia: 18:00

data Data zakończenia: 22 Kwietnia 2017

miejsce Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kinoteka (pokaż na mapie)
Opti Taxi
W kwietniu, w związku z 77. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkunastu miastach Polski Instytut Pamięci Narodowej organizuje 8. przegląd filmowy Echa Katynia. Pokazy w Warszawie odbędą się 21 i 22 kwietnia w Kinotece.

Program przeglądu :
21.04, godz. 18:00- The Officer's Wife, reż. Piotr Uzarowicz, 2010 r.

22.04, godz. 18:00- Polska szuka bohaterów, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 2017 r.
godz. 18:30- Katyń - historia wciąż żywa, real. Autostopem na koniec świata, 2017 r.
godz. 19:00- Dyskusja z udziałem Michała Patera, autora vloga Autostopem Na Koniec Świata – prowadzenie Karolina Kolbuszewska.

Wstęp wolny: bilety do odbioru w kasie kina (od 18.04.2017r.)

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy Echa Katynia. Jest to szczególne wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnią Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.
Przegląd Echa Katynia, jak sama nazwa wskazuje to nie tylko filmy o Zbrodni Katyńskiej. Filmów na ten temat w Polsce powstało wiele, zdecydowana większość w latach 90. kiedy po upadku systemu komunistycznego takie produkcje – już na szczęście bez oglądania się na cenzurę – mogły wreszcie powstawać. Wiele z nich zostało wyświetlonych na przeglądzie. Jednak jego ideą jest także prezentowanie produkcji wychodzących poza sam Katyń. Należy pamiętać, że Mord Katyński nie był pierwszą zbrodnią reżimu stalinowskiego na Polakach. Przeprowadzona przez NKWD w latach 1937-38 „operacja polska” była zakrojona na znacznie większą skalę. Następstw Zbrodni Katyńskiej możemy doszukiwać się również w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami systemu komunistycznego byli żołnierze podziemia niepodległościowego, a sposób w jaki byli mordowani często przypominał ten z Katynia.
Wśród tegorocznych propozycji znajdzie się amerykański film „The Officer's Wife” w reżyserii Piotra Uzarowicza, wnuka oficera zamordowanego w Twerze, który o losach dziadka dowiedział się jako dorosły mężczyzna i sam ruszył z kamerą w poszukiwaniu śladów polskich oficerów poległych z rąk Sowietów. Widzowie zobaczą też najnowszą produkcję Arkadiusza Gołębiewskiego stworzoną na specjalne zamówienie Instytutu Pamięci Narodowej. „Polska szuka bohaterów” opowiada o poszukiwaniach szczątków ofiar terroru komunistycznego w Polsce a postacią wokół, której toczy się narracja filmu jest Danuta Siedzikówna "Inka". Wielką atrakcją przeglądu może okazać się film „Katyń - historia wciąż żywa”, który dla IPN produkuje popularny vloger-podróżnik Michał Pater. Film pokaże całą złożoność historii o zbrodni katyńskiej i procesie jej zakłamywania przez lata.
Głodni po evencie?
3 darmowe dostawy z kodem "waw4free" od Uber Eats
Kliknij po szczegóły. :)
 udostępnij tweetnij dodaj
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę
reklama
reklama


Zobacz też

reklama
kup nasze gadżety! :-)