Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki!

newsletter waw4free fanpage aplikacja
reklama
reklama

Starość/Młodość. Demistyfikacja

Starość/Młodość. Demistyfikacja

reklama
data Data: 25 kwietnia 2017, wtorek

godzina Godzina rozpoczęcia: 17:30

miejsce Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Metryka nie ma znaczenia – podczas dancingu na parkiecie bawią się dwudziesto- i sześćdziesięciolatkowie. Łączy ich miłość do muzyki i przekonanie, że dialog międzypokoleniowy jest możliwy. I że starość nie musi oznaczać wykluczenia społecznego. Brzmi jak piękna iluzja pielęgnowana przez starzejące się społeczeństwo? To nie iluzja, lecz konieczność – już za chwilę co czwarta osoba w Polsce będzie seniorem. O społecznym postrzeganiu starości, oddolnych inicjatywach społecznych aktywizujących seniorów oraz budowie relacji międzypokoleniowych porozmawiamy podczas kwietniowego spotkania w Strefie Kultur. Poprowadzą je zaangażowani w projekt School of Ideas kulturoznawcy: dr Joanna Jeśman i dr Karol Jachymek, oraz Paulina Braun, pomysłodawczyni i organizatorka Dancingu Międzypokoleniowego.

Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: link

STAROŚĆ, I CO Z TEGO WYNIKA

Seniorzy potrzebują nieustannej opieki i troski. Nie są już w stanie nauczyć się nowych umiejętności. Tracą zainteresowanie najbliższym otoczeniem i wszelką aktywnością. A w dodatku są tacy roszczeniowi! Niestety, wokół starości narosło wiele mitów, które z rzeczywistością często mają niewiele wspólnego. O tym, że rzetelna dyskusja wokół starości i starzenia się jest potrzebna, przekonują chociażby liczby. Już w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić 25 proc. polskiego społeczeństwa. Z kolei w 2050 r. średnia długość życia wyniesie 75 lat, i ciągle będzie się zwiększać.

Podczas spotkania podyskutujemy o różnorodnych następstwach starzenia się społeczeństwa. Wspólnie zastanowimy się nad społecznym postrzeganiem osób dojrzałych. W końcu ich także nie omijają liczne nakazy: co wypada robić, a czego absolutnie należy unikać. Przyjrzymy się również mechanizmom wykluczającym seniorów z życia społecznego i sposobom ich przeciwdziałania.

Kolejne kwestie będą dotyczyć zmieniającej się struktury społecznej, a co za tym idzie, konieczności przedefiniowania relacji międzypokoleniowych: jak je budować/odbudować, dlaczego tak trudno się dogadać i jak mimo wszystko znaleźć wspólny język. A skoro o konstruktywnym rozwiązywaniu problemów mowa, dużo uwagi poświęcimy oddolnym inicjatywom społecznym. Które z nich są najbardziej efektywne? Czy zawsze wypływają z potrzeby serca, czy są wynikiem strategicznego planowania? Jak w tym wszystkim odnajdują się seniorzy? Czy demistyfikacja starości jest możliwa?

PRELEGENCI

JOANNA JEŚMAN - doktor kulturoznawstwa i anglistka. Prowadzi badania na pograniczu humanistyki i nauk o życiu w perspektywie posthumanistyki, studiów nad nauką i humanistyki medycznej. Zajmuje się też działaniami upowszechniającymi i popularyzującymi naukę oraz komunikacją naukową. Współpracowała z Waag Society. Institute for Art, Science and Technology w Amsterdamie, Uniwersytetem w Amsterdamie w ramach międzynarodowego konsorcjum „Museums, Medicine and Society” oraz z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

PAULINA BRAUN - pomysłodawczyni i organizatorka Dancingu Międzypokoleniowego. Dancing to cykliczne imprezy taneczne, które odbywają się w modnych, młodzieżowych klubach. Osoby starsze bawią się tu razem z młodymi, a imprezy prowadzą didżeje seniorzy, m.in. DJ Wika, DJ Janeczka, DJ Roman, DJ Andrzej, didżeje młodszego pokolenia oraz raperzy. Ideą Dancingu jest przełamywanie stereotypów związanych z postrzeganiem starości, walka z wykluczeniem społecznym ze względu na wiek, łączenie pokoleń. Dancing uczy tolerancji i odwagi życiowej, inspiruje do rozwijania swoich pasji niezależnie od wieku.
W ramach działań Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości prowadzi start-up w Warszawie. Dzięki temu Dancing to również Senior Djs Academy oraz agencja castingowa, w której można wynająć seniorów do produkcji filmowych i telewizyjnych.

KAROL JACHYMEK - doktor kulturoznawstwa, filmoznawca. Zajmuje się społeczną i kulturową historią kina (zwłaszcza polskiego) i codzienności, zagadnieniem filmu i innych przekazów (audio)wizualnych jako świadectw historycznych, problematyką ciała, płci i seksualności, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. Współpracuje z Filmoteką Narodową, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży oraz dorosłych z zakresu edukacji filmowej, medialnej i kulturowej, myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych. Organizator wydarzeń kulturalnych.

TERMIN I MIEJSCE
25 kwietnia 2017 r. (wtorek), godz. 17.30–19.00
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, Aula im. T. Tomaszewskiego 214

Zapraszamy! :)
Głodni po evencie?
3 darmowe dostawy z kodem "waw4free" od Uber Eats
Kliknij po szczegóły. :)
 udostępnij tweetnij dodaj
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę
reklama
reklama


Zobacz też

reklama
kup nasze gadżety! :-)