Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pokaz filmu "15 stron świata"

Pokaz filmu "15 stron świata"
📅 Data: piątek, 31 marca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ochota, DKF Faktor Berlinski, ul. Grójecka 75 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Eugeniusz Rudnik będzie bohaterem kolejnego spotkania w ramach naszego dkf-u, a to za sprawą dokumentu ”15 stron świata”, który będziemy mieli przyjemność prezentować. Dla osób zafascynowanych muzyką, eksplorowaniu jej różnorodnych odcieni i niuansów Eugeniusz Rudnik to prawdziwa ikona, prekursor i odkrywca zarazem, pierwszy realizator muzyki elektroakustycznej.

Nakręcenie filmu o Rudniku było nie lada wyzwaniem gdyż sposób prezentacji sylwetki bohatera, musiał uwzględniać przede wszystkim jego twórczość i od niej niejako wychodzić. Reżyserka Zuzanna Solakiewicz tak mówiła o swoim pomyśle na film:

„Podeszliśmy do tworzenia 15 stron świata w niekonwencjonalny sposób. Najpierw powstała ścieżka dźwiękowa. Według niej stworzyliśmy obrazy w filmie. Ta kolejność tworzenia wynikła z inspiracji metaforami i porównaniami wizualnymi samego Rudnika. W jego dziennikach i notatkach dźwięk, muzyka są opisywane jak coś, co można zobaczyć. Słuchacz nie ma jednak dostępu do tej sfery. Natomiast widz filmu już owszem – ogląda naszą interpretację tego sensualnego i uczuciowego postrzegania muzyki.”

Eugeniusz Rudnik (1932–2016) był pierwszym w Polsce realizatorem muzyki elektroakustycznej. Od 1958 roku pracował w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Był także związany ze Stu-diem Muzyki Elektronicznej Westdeutscher Rundfunk w Kolonii. Komponował utwory elektro-niczne, poezję dadaistyczną, kolaże i miniatury. Współpracował z wybitnymi twórcami: Krzyszto-fem Pendereckim, Conradem Drzewieckim, Karlem Stockhausenem, Andrzejem Markowskim, Włodzimierzem Kotońskim, Bogusławem Schaefferem, Stanisławem Radwanem, Andrzejem Do-browolskim, Arne Nordheimem. Był laureatem wielu prestiżowych, międzynarodowych nagród. Skomponował bądź zrealizowałr ponad 300 ilustracji muzycznych do filmów. Pod jego kierunkiem powstawała słynna Ekecheiriaz – utwór zamówiony u Krzysztofa Pendereckiego na otwarcie Igrzysk Olimipijskich w Monachium w 1972 roku. Jego kompozycja Homo ludens prezentowana była na wystawie sztuki współczesnej Documenta w Kassel. W specjalnym zbiorze światowej sztuki audiowizualnej Francuskiej Biblioteki Narodowej znalazło się 30 prac jego autorstwa. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ochota lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę