Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Otwarta Kolonia Literacka: "Przypowieść o skrybie.."

Otwarta Kolonia Literacka: "Przypowieść o skrybie.."
📅 Data: wtorek, 28 marca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, ulica Górczewska 15 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu Otwarta Kolonia Literacka. Będzie ono dotyczyło książki Agnona Szmuela Josefa "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania". Rozmowę z tłumaczem Piotrem Pazińskim poprowadzi prof. Adam Lipszyc.

Dwanaście opowiadań Szmuela Josefa Agnona, jedynego izraelskiego laureata literackiego Nobla (w 1966 roku); w przekładzie i z posłowiem Piotra Pazińskiego. Agnon jest jednym z ojców założycieli literatury izraelskiej, mistrzem Amosa Oza i Cruji Szalew. Urodzony w Buczaczu w 1888 roku, zmarły w Jerozolimie w roku 1970, żył w czasach zwątpienia w religię i tradycję, Zagłady, ale też tworzenia się żydowskiego państwa i świeckiej literatury hebrajskiej. Jego opowiadania i powieści czerpią zarówno z tradycji, jak i z nowoczesności. Widać w nich przemiany literatury żydowskiej: od tradycyjnej przypowieści po imaginacyjne pejzaże, którymi zachwycał się Jorge Luis Borges.

„Przez kilka lat usiłowałem wydostać się z cienia Agnona, walczyłem, by uwolnić swoje pisarstwo spod jego wpływów, od jego kwiecistego, wykwintnego, drobnomieszczańskiego niekiedy języka, od jego miarowej rytmiki, od pewnej midraszowej pogody ducha połączonej z ciepłym tchnieniem bogobojnej mowy, pulsu melodii jidysz i spokojnego falowania soczystej opowieści chasydzkiej.[...] Mimo całego wysiłku (z jakim starałem się od niego oswobodzić) wszystko, czego nauczyłem się od Agnona, zapewne nadal pobrzmiewa w moich książkach.
Amos Oz

Goście:

Piotr Paziński - dziennikarz, pisarz, eseista, krytyk literacki i tłumacz. Absolwent filozofii na UW, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa na podstawie rozprawy pt. "Labirynt i drzewo. Studia nad Ulissesem" . W latach 1992–1997 dziennikarz działu zagranicznego "Gazety Wyborczej". Od 1997 dziennikarz, a od 2000 redaktor naczelny miesięcznika "Midrasz". Autor "Dublin z Ulissesem. Wraz ze słownikiem bohaterów Ulissesa" (2008). Laureat Paszportu "Polityki" 2009 w dziedzinie literatury za debiutancką powieść "Pensjonat"; za tę samą powieść został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2012 "Pensjonat" otrzymał Europejską Nagrodę Literacką. W 2013 została wydana jego kolejna książka "Ptasie ulice". Za książkę "Rzeczywistość poprzecierana" (2015) był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2016 w kategorii esej, za którą też otrzymał Nagrodę Redakcji „Literatury na Świecie”.
Piotr Pazinski

Adam Lipszyc - tłumacz, doktor habilitowany nauk filozoficznych, profesor nadzwyczajny Polskiej Akademii Nauk, badacz twórczości Waltera Benjamina. Za opracowanie i współtłumaczenie wyboru esejów Gershoma Scholema "Żydzi i Niemcy" otrzymał w roku 2006 nagrodę Allianz Kulturstiftung. W 2009 roku laureat nagrody "Literatury na Świecie" za książkę "Ślad judaizmu w filozofii XX wieku". W 2010 roku ta sama książka została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012 za książkę "Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera". Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2013) za książkę "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina". Wykładowca Collegium Civitas i PAN. W 2003 roku uzyskał stopień naukowy doktora za pracę pt. "Koncepcja podmiotowości w pismach Harolda Blooma", w 2013 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanegoza pracę pt. "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina".

Po rozmowie będzie możliwość zakupienia książki.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę