Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

WYKŁAD SPECJALNY: Mity lat 30. XX wieku w świetle tzw. poprawności politycznej

WYKŁAD SPECJALNY: Mity lat 30. XX wieku w świetle tzw. poprawności politycznej
📅 Data: sobota, 25 marca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wykład prof. Andrzeja Olszewskiego towaszyszący pokazowi specjalnemu Spragnieni Piękna

Sztuka lat trzydziestych to różnorodne formy oscylujące między tradycją głównie klasyczną a nowatorstwem awangardy. W państwach totalitarnych uchodziła ona za wzorcową. Rozwijała się także w krajach dalekich od tego ustroju. Poprawność polityczna nazywa tę sztukę „faszystowską” co jest daleko idącym uproszczeniem. W sztuce faszystowskiej Italii rozwijały się różnorodne formy i są one bardzo zbieżne ze sztuką polską. Kontrowersje te ujawniła wystawa sztuki włoskiej w 1935 roku w Warszawie.

Kino MUZ / wstęp wolny / wykład organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciele MNW

Andrzej K. Olszewski (ur. 1931) – historyk sztuki. Emerytowany profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor dwustu prac z zakresu polskiej i powszechnej historii architektury i sztuk plastycznych XIX i XX w., w tym książek: Nowa forma w architekturze polskiej 1900–1925.
Teoria i praktyka (1967), Sztuka Warszawy (1986, współautor), Dzieje sztuki polskiej 1890–1980 w zarysie (1988), An Outline History of Polish 20th Century Art and Architecture 1890–1980 (1989), Szeptycki i jego kościoły w Ameryce. Szeptycki and His Churches in America (2000, współautor Irena Grzesiuk – Olszewska), Polska i Polacy na powszechnych wystawach światowych 1851-2000, (2005 współautor A.M.Drexlerowa), Art déco i lata trzydzieste w Ameryce a sztuka europejska (2013).
Jest członkiem wielu organizacji, w tym Art déco Society of New York.

Spragnieni piękna. Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”
Przed wiekiem rozpoczęło działalność Stowarzyszenie „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie”. Pragniemy uczcić ten imponujący jubileusz, stąd pomysł pokazu przywołującego karnawałową atmosferę międzywojennej Warszawy. Chcemy przypomnieć radość, entuzjazm, dynamizm przemian i potrzebę piękna tworzące ducha tej epoki. Obrazy, rzeźby, meble, plakaty, zaproszenia oraz stroje i przedmioty toaletowe przeniosą widza w beztroski klimat przygotowań do balu w stolicy odrodzonego, niepodległego państwa. Wystawiane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także z kolekcji członków Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”, Państwa Agnieszki i Marka Roeflerów, właścicieli zbioru dzieł artystów polskich związanych z École de Paris oraz Pana Adama Leja, historyka sztuki, posiadacza największej w Polsce kolekcji ubiorów dawnych.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧