Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Seminarium naukowe „Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Przyczynek do analizy niemieckiej pamięci o Holokauście”

Seminarium naukowe „Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Przyczynek do analizy niemieckiej pamięci o Holokauście”
📅 Data: wtorek, 28 lutego 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Żydowski Instytut Historyczny, Tłomackie 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na seminarium naukowe „Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Przyczynek do analizy niemieckiej pamięci o Holokauście.” Spotkanie poprowadzi Karolina Szulejewska, która otrzymała wyróżnienie w konkursie im. Majera Bałabana za najlepszą pracę magisterską.

Spotkanie odbędzie się 28 lutego (wtorek) o godz. 11:00. Wstęp wolny.

Pomnik składa się z 2711 betonowych bloków. Zajmuje powierzchnię boiska piłkarskiego. Jego budowę zapowiedziano w 1988 roku, a odsłonięty został dopiero 17 lat później. Stanął w miejscu, przez które wcześniej biegł mur berliński, a w czasach Trzeciej Rzeszy mieścił się bunkier Hitlera. Wśród turystów o berło popularności walczy z Bramą Brandenburską, a Wieżę Telewizyjną bije w tej dziedzinie na głowę. Do dziś nie schodzi z pierwszych stron gazet. Prawicowy populista Björn Höcke miesiąc temu nazwał go „pomnikiem wstydu“. A według żydowskiego artysty Shahaka Shapiry selfie z nim w tle bezczeszczą pamięć o ofiarach Holokaustu.

Wykład będzie próbą nakreślenia i podsumowania zmieniających się niemieckich narracji na temat zbrodni Holokaustu i towarzyszącego im problemu winy. Podstawą rozważań będzie odsłonięty w 2005 roku w Berlinie Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Interpretacji poddane zostaną burzliwe dyskusje poprzedzające postawienie Pomnika oraz miejsce, jakie do dziś monument zajmuje w niemieckim dyskursie publicznym. Przedmiotem antropologicznej analizy będzie również symboliczna topografia terenu, na którym stanął pomnik, oraz jego funkcjonowanie w przestrzeni miejski.

Karolina Szulejewska – absolwentka Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka. W latach 2010–2015 performerka w grupie teatralnej Chór Kobiet. Publikowała w „Szumie”. Mieszka w Berlinie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧