Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki!

reklama
waw4free utrzymuje się z reklam wyświetlanych na stronie. Staramy się, aby nie były irytujące. Dziękujemy za nieblokowanie reklam w naszym serwisie. :-)
reklama

Ignacego Krasickiego wizja kultury nowoczesnej

Ignacego Krasickiego wizja kultury nowoczesnej
Data: 21 Czerwca 2017, środa, Godzina: 18.00
Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 (pokaż na mapie)
Cykl wykładów "Oświeceniowa republika marzeń" powstał jesienią 2015 r., jako nawiązanie do projektu "Oświeceniowa republika władców", autorstwa prof. Andrzeja Pieńkosa. W nowym roku akademickim 2016-2017 będziemy kontynuować wyprawę do epoki Oświecenia. Nasz cel stanowi - tak jak poprzednio - ukazanie osiągnięć i specyfiki polskiego Oświecenia w kontek­ście kultury europejskiej.

21 czerwca 2017 r. dr Jacek Głażewski wygłosi wykład p.t. "Ignacego Krasickiego wizja kultury nowoczesnej."

Ignacy Krasicki należy do grona najwybitniejszych poetów polskiego Oświecenia, a zarazem najznakomitszych twórców literatury polskiej w ogóle. Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek studium historyczne lub literackie poświęcone dziejom piśmiennictwa w epoce stanisławowskiej bez nawiązania do spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego. Jako autor Bajek i przypowieści, Satyr, Monachomachii, Mikołaja Doświadczyńskiego przypadków, Pana Podstolego sytuował się w centrum życia literackiego i kulturalnego swoich czasów.

Współcześni uznali go za klasyka, jednak potomność uczyniła z niego poetę kojarzonego niemal wyłącznie z kanonem lektur szkolnych lub banalną formułą „uczyć, bawiąc”. Tymczasem
Ignacy Krasicki był twórcą, którego dzieła – zarówno te najsłynniejsze, jak i te mniej znane lub słabiej zapamiętane – można dziś czytać jako swoisty projekt krytyki kulturalnej: rozpisany na wiele głosów i gatunków literackich, mistrzowski „traktat” o konieczności przeobrażenia świadomości kulturalnej rodaków. Wykład zgłębi specyfikę tego zamierzenia, jego szczegółowe komponenty, wewnętrzne napięcia, potencjalne przeszkody, ale i nadzieje, które wiązały się z jego realizacją.

Zapraszamy o 18.00 do Pałacu na Wyspie!

Wstęp wolny.

Zobacz też

reklama