Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Karnawał" - bezpłatne seminarium i spektakl dla nauczycieli

"Karnawał" - bezpłatne seminarium i spektakl dla nauczycieli
📅 Data: sobota, 04 lutego 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


“Karnawał czyli pierwsza żona Adama” bezpłatne seminarium i spektakl dla nauczycieli

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę nowego programu Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana pod tytułem "Inspiracje". Program przeznaczony jest dla wszystkich nauczycieli gimnazjów i liceów zainteresowanych wykorzystaniem teatru do celów dydaktycznych i wychowawczych. Każde spotkanie składa się z trzech elementów. Pierwszym jest rozmowa wprowadzająca na temat wystawianego tekstu dramatycznego, jego zagadek i potencjału teatralnego oraz tematów mogących zainteresować współczesną młodzież. Drugim jest obejrzenie spektaklu z repertuaru Teatru Polskiego, zrealizowanego w oparciu o omawiany wcześniej tekst (wszyscy uczestnicy otrzymują bezpłatne zaproszenie na spektakl). Spotkanie wieńczy rozmowa o przedstawieniu, w czasie której wspólnie zastanawiamy się nad możliwościami jego wykorzystania do pracy z uczniami.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę 4 lutego w godz. 15.00-20.00, przedmiotem pracy będzie ostatni dramat Sławomira Mrożka "Karnawał czyli pierwsza żona Adama" i przedstawienie Jarosława Gajewskiego. Uprzejmie prosimy o zabranie egzemplarzy tekstu i uprzednią lekturę (tekst zostanie przesłany na adres mejlowy zgłaszającego udział).

Przedmiotem naszej rozmowy będą m. in. następujące tematy:
- jak zainteresować ucznia teatrem?
- na czym polega metoda czytania tekstów close reading?
- mrożkowe strategie: ironia, szyderstwo, groteska (napięcie między sztukami znanymi a ostanią)
- kobiety u Mrożka
- kobiece toposy: Ewa, Lilith, Małgorzata
- nawiązania antyczne (Prometeusz), biblijne (Stary Testament) i literackie (Goethe)
- rola muzyki w tekście i przedstawieniu
- koncepcja masek
- jak "czytać" przedstawienie?
- różnice między tekstem a adaptacją
- analiza przestrzeni
- kostiumy i rekwizyty jako nośniki znaczeń
- jak wykorzystać przedstawienie teatralne do pracy wychowawczej z młodzieżą?

Spotkanie ma więc szansę przekazać pewną ilość narzędzi do analizy literackiej i teatrologicznej (wystarczającej do rozmowy z uczniami), ale przede wszystkim zaprezentować teatr jako medium zdolne do wywołania inspirujących rozmów o szerszym niż literacki czy teatralny charakterze. Jednym słowem teatr może zostać wykorzystany w procesie dydaktycznym czy wychowawczym nie jako cel, ale środek, katalizator pewnych procesów, które mogą mieć fundamentalne znaczenie dla rozwoju młodego człowieka.

Projekt nie ma charakteru szkoleniowego, jego idea zawiera się w nazwie "Inspiracje". Może natomiast stać się ciekawą przygodą artystyczną i intelektualną. Jedyną naszą ambicją jest podzielenie się teatralną pasją i wskazanie jej użyteczności w rozbudzaniu ciekawości uczniów otaczających ich światem.

Spotkanie prowadzi dr Michał Mizera z Wydziału "Artes Liberales" UW, polonista, teatrolog, wykładowca akademicki, specjalista ds. pracy z młodzieżą wybitnie uzdolnioną.

Na spotkanie wstęp wolny, obowiązują jednak ZAPISY na adres: edukacja@teatrpolski.waw.pl. Liczy się kolejność zgłoszeń, stąd zachęcamy do wysłania zgłoszenia już dziś!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧