Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Hajnt: O kobietach w judaizmie

Hajnt: O kobietach w judaizmie
📅 Data: środa, 25 stycznia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Hajnt to cykl spotkań i debat, przeznaczony zarówno dla profesjonalistów z różnych dziedzin, jak i osób, które są zainteresowane dialogiem judaizmu ze współczesnością.

25 stycznia 2017 o 19:00 zapraszamy na dyskusję o kobietach w judaizmie!

Jaką rolę w judaizmie pełni kobieta? Jaki jest jej status społeczny? Czy Tora ma dla kobiet jakieś wyjątkowe zadania? I jak przełożyć to na dzisiejszy język? Jak to jest być pierwszą Polką-rabinką oraz kim były i są żydowskie feministki?
O współczesnym świecie i ważności w nim kobiet porozmawiamy z Bellą Szwarcman-Czarnotą, rabinką Małgorzatą Kordowicz, Kazimierą Szczuką i rebecyn Diną Stambler. Prowadzenie Monika Elliott.

Wstęp wolny!


Kilka słów dyskutantkach:

Bella Szwarcman-Czarnota, absolwentka Wydziału Filozofii UW, redaktorka i felietonistka "Midrasza". Przetłumaczyła ponad 30 książek z francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Autorka książek: Znalazłam wczorajszy dzień; Mocą przepasały swe biodra; Cenniejsze niż perły. W 2016 roku (wraz z Różą Ziątek-Czarnota i Dorotą Szwarcman) opublikowała "W poszukiwaniu złotego jabłka. Lider buch - Śpiewnik rodzinny”.

Małgorzata Kordowicz, absolwentka Wydziału Hebraistyki UW, uczyła hebrajskiego m. in. na UW, w WLH im. J. Kuronia i na UMCS-ie w Lublinie. Wydała 2 książki: polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci oraz wzbogacony o część współczesną reprint elementarza do nauki hebrajskiego z początku ubiegłego wieku. Przez 15 lat była członkinią zespołów redakcyjnych kilku polsko-żydowskich periodyków. W maju 2016 r. ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i – jako pierwsza Polka – została rabinką.

Kazimiera Szczuka, historyczka i krytyczka literatury w Gender Center Instytutu Badań Literackich PAN. Uczennica profesor Marii Janion. Wykładowczyni Gender Studies IBL PAN i wydziału reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Prowadziła seminarium literackie w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym imienia Jacka Kuronia. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 marca, współtwórczyni pierwszych warszawskich Manif. Członkini założycielka partii Zieloni 2004. Członkini Zespołu Krytyki Politycznej i Rady Programowej Kongresu Kobiet Polskich, a także tajnej kobiecej loży kulinarnej. Prowadziła programy telewizyjne takie jak "Dobre Książki", "Pegaz", "Wydanie Drugie Poprawione" i "Najsłabsze ogniwo". Publikowała między innymi w "Tekstach Drugich", "Gazecie Wyborczej", „Polityce" i kwartalniku "Krytyka Polityczna". Jest autorką książek: „Kopciuszek, Frankenstein i inne. Feminizm wobec mitu”, „Milczenie owieczek” i - wspólnie z Katarzyną Bratkowską - „Dużej książki o aborcji”( 2011). Laureatka ( m.in.) nagrody imienia Jana Józefa Lipskiego za pracę magisterską, nagrody Polskiej Izby Wydawców Książek za najlepszy program o literaturze w mediach elektronicznych (2004), Polka roku 2006 „Wysokich obcasów” w kategorii media.

Dina Stambler, 34-letnia mama 7 dzieci. W Polsce mieszka od 11 lat gdzie wraz z mężem rabinem Szlomo Stamblerem prowadzi Dom Chabad Lubawicz. Mówi po hebrajsku, angielsku i po polsku.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę