Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana

Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana
📅 Data: poniedziałek, 23 stycznia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Narodowy Instytut Audiowizualny, Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana, reż. Krzysztof Rzączyński

Zobacz dokument o zmarłym na początku stycznia prof. Zygmuncie Baumanie, jednym z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych socjologów. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z prof. Anną Zeidler-Janiszewską, które poprowadzi Adam Leszczyński.

„Pojęcie kultury jest stosunkowo świeże w historii Europy” – mówi kronikarz ponowoczesności, Zygmunt Bauman. Te słowa otwierają niespełna godzinny dokument "Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana", z którego wyłania się portret jednego z najwybitniejszych i najważniejszych współczesnych socjologów i filozofów. Bohater, znany z tego, że nie chce zwykle opowiadać o swoim życiu („jest najnudniejszym z tematów, o jakich mógłbym i chciałbym mówić”), dzieli się z widzami swoimi refleksjami na temat genezy powstania kultury oraz procesów, jakim ona podlega. Mówi: „Są dwa symbole strategii kultury: deodorant i elektrolux”. Bez wątpienia trafnie charakteryzuje też czasy, w których żyjemy: „Postęp jest niekończącym się biegiem”, „Ostatecznym rezultatem blisko dwustuletniego rozwoju kultury jest poczucie zabłąkania”. Składający się z kliku rozdziałów film o Europie, świecie i samym Baumanie, zawiera także spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości, która nas otacza. Niesie krytyczny komentarz do szans rozwoju kultury w przyszłości.

Portret Zygmunta Baumana uzupełniają wypowiedzi jego córek: Anny (zamieszkałej w Jaffie, w Izraelu), Lidii i anglojęzycznej Ireny (obie mieszkają w Leeds, w Wielkiej Brytanii), które wspominają ojca z dzieciństwa i przypominają zasady, jakie im wtedy wpajał. Czyli przekonanie o konieczności zachowania swej indywidualności i potrzebę podważania ogólnie przyjętych „prawd”. Córki wspominają również małżeństwo rodziców. Mama była jedyną osobą na świecie, przed którą on się „otwierał” – uważa Anna. Film zamyka cytat z napisanego przed kilkunastoma laty eseju Baumana: „Czy miłość potrzebuje rozsądku?”. Czytając odpowiedź, profesor sam siebie pozytywnie zadziwia…

Dokument został zrealizowany z okazji Europejskiego Kongresu Kultury (8-11 września 2011 roku we Wrocławiu) w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Krzysztof Rzączyński (ur. w 1972 r. w Lublinie) jest reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych oraz spektakli teatralnych, jest też autorem scenariuszy. W 1998 roku ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, w 2004 roku został absolwentem Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Wraz z operatorem filmu "Miłość, Europa, Świat", Michałem Popielem-Machnickim, otrzymał m.in. wyróżnienie na festiwalu Planete Doc Review za swój poprzedni dokument o Andrzeju Panufniku i jego synu ("Tata zza żelaznej kurtyny") .

Reżyseria: Krzysztof Rzączyński
Scenariusz: Krzysztof Rzączyński
Zdjęcia: Michał Popiel-Machnicki
Muzyka: Rafał Kulczycki
Dźwięk: Agnieszka Janowska
Montaż: Krzysztof Rzączyński
Produkcja: Narodowy Instytut Audiowizualny 2011
Występują: Zygmunt Bauman, Anna Sfard, Irena Bauman, Lidia Bauman

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.
Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧