Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Zwrot forensyczny” a sprawa ekshumacji w Jedwabnem

„Zwrot forensyczny” a sprawa ekshumacji w Jedwabnem
📅 Data: czwartek, 26 stycznia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom, Andersa 15 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


„Zwrot forensyczny” a sprawa ekshumacji w Jedwabnem - otwarty wykład prof. Ewy Domańskiej w ramach ŻUO

Centrum Kultury Jidysz (Warszawa, ul. Andersa 15) zaprasza na wykład prof. Ewy Domańskiej. Spotkanie będzie zakończeniem zimowego semestru Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, a jednocześnie okazją do poznania ŻUO, spotkania studentów oraz… zapisania się na kolejny semestr.

26 stycznia (czwartek), godz. 17.30

Tytuł wykładu: „Zwrot forensyczny” a sprawa ekshumacji w Jedwabnem

- W wystąpieniu rozważę zjawisko tzw. „zwrotu forensycznego”, który ujawnia się m.in. w normalizacji ekshumacji jako metody badania ludzkich szczątków na skalę masową – mówi prof. Ewa Domańska. - Idea „kości, które nigdy nie kłamią”, nadrzędności szczątków jako podstawowego dowodu materialnego, wobec innych typów źródeł i jako najbardziej wiarygodnego świadka oraz znajdującej się w ciele zmarłego prawdy obiektywnej, która weryfikuje wszystkie inne prawdy, staje się podstawowym sposobem społecznych zmagań z pamięcią o traumatycznej przeszłości. Zagadnienia te przedstawię analizując dyskusje na temat ekshumacji w Jedwabnem.

Ewa Domańska – profesor nauk humanistycznych w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz od 2002 visiting associate professor w Department of Anthropology, Stanford University. Zajmuje się współczesną teorią i historią historiografii oraz porównawczą teorią nauk humanistycznych. Autorka i redaktorka kilkunastu książek w tym ostatnio: Historia egzystencjalna (2012); Historia – dziś (red. z R. Stobieckim i T. Wiśliczem, 2014). Wkrótce ukaże się książka: Nekros: Wprowadzenie do ontologii martwego ciała (Warszawa: PWN, jesień 2017).

Wstęp wolny.

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy. Tematem przewodnim semestru zimowego 2016/2017 była Pamięć.
Więcej informacji na stronie: link

fot. Fotonews, CC BY 3.0

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę