Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Rodzaje haków holowniczych

Rodzaje haków holowniczych

reklama

Ciągnięcie przyczepki samochodowej to czasami najlepsza opcja, z której chcemy skorzystać. Dzieje się tak, gdy potrzebujemy przewieźć większą ilość materiałów, bagaży bądź pewnego sprzętu (maszyn, urządzeń). Aby jednak móc z tego skorzystać, potrzebujemy nie tylko prawo jazdy kategorii B, ale również samochód wyposażony w hak holowniczy. Jest on montowany z tyłu auta poniżej zderzaka. Korzystamy z niego także w innych sytuacjach, na przykład podczas odholowania, montażu dodatkowego bagażnika i stelażu do przewozu rowerów. Sprawdza się również wtedy, gdy na wakacje zabieramy ze sobą przyczepę kempingową.

Widzimy więc, że również fani turystyki powinni pomyśleć o posiadaniu samochodu z hakiem holowniczym, ponieważ sprawdzi się wielokrotnie. Nawet, jeśli nie posiadamy go w swoim aucie, to zawsze mamy możliwość zdecydować się na jego montaż. I tutaj powstaje ważne pytanie: jaki hak holowniczy wybrać?


Jakie rodzaje haków holowniczych:

  1. Dopasowany do auta - autoryzowane serwisy samochodowe oferują nam dopasowanie do naszego modelu auta idealnego haku holowniczego. Natomiast koszt takiego zakupu i montażu okazuje się bardzo wysoki. Przez to wiele kierowców nie jest w stanie zdecydować się na takie rozwiązanie
  2. Haki samochodowe uniwersalne - wyróżniamy haki montowane na stałe, proste w demontażu i składane. Hak proste do demontażu wyposażone są w mechanizm automatyczny, a zarazem montowane z kulą na śruby. Wyższa jakością i ceną cechują się haki składane, wykonane podczas produkcji auta (usługę taką wykonuje się przed zakupem samochodu).

Haki holownicze a przepisy

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego hak holowniczy musi posiadać homologację E20. Dzięki niej korzystanie z niego jest możliwe niemalże na terenie całej Europy. Natomiast pewne kraje zaznaczają, że podczas nieużywania haku powinno się zadbać o jego zdemontowanie. Jeśli jednak posiadamy hak zamontowany na stałe, to tutaj zgodnie z zaleceniami Informatora Polskiego Związku Motoryzacyjnego warto zakupić do niego czerwony kapturek.

Pamiętaj: poruszając się z przyczepką samochodową musisz zachować większą ostrożność, ponieważ kierujesz dłuższym zespołem pojazdów. Czasami w celu uzyskania lepszej widoczności należy zamontować dodatkowe lusterka, dzięki którym przyczepę i załadunek będziemy mieli pod kontrolą.

Podczas ładowania przyczepy układajmy cięższe rzeczy na w pobliżu osi czyli z tyłu. A kiedy już zakładamy zaczep na hak, to bądźmy dokładni i podłączmy okablowanie. Dzięki temu będziemy mogli poruszać się bezawaryjna i bezpieczną przyczepą samochodową.



artykuł sponsorowany
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę